Blog | 4KÓŁKA

Przyjazny WORD – Czy to możliwe?

Na wstępie, trzeba oddzielić grubą linią sam egzamin państwowy na prawo jazdy a instytucje Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Egzamin to egzamin i jak sama nazwa wskazuje, nie jest to picie piwa na plaży. Nie jest to arktykuł o egzaminie państwowym i jego przebiegu, a o WORD jako instytucji. Chcemy podzielić się naszymi spostrzeżeniami, o tym jak my,  jako szkoła jazdy 4 kółka postrzegamy WORD w zakresie obsługi klienta.

Lista zadań Ośrodka Ruchu Drogowego jest długa i rozpisana dla każdego w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. W dużym stopniu zakres tych zadań jest związany z obsługą kursantów, instruktorów nauki jazdy i całego środowiska branżowego.

W jakim celu Kursant odwiedza WORD?

– zamierza zapisać się na egzamin państwowy,

– zamierza dokonać formalności związanych z egzaminem,

– przychodzi na egzamin teoretyczny i praktyczny.

A w jakim celu Instruktor nauki jazdy odwiedza WORD?

– chce złożyć niezbędne dokumenty do przeprowadzenia egzaminu jego kursantów,

– podstawia auto na egzamin (każdy kursant ma prawo zdawać egzamin samochodem z OSK w którym się uczył),

– uczestniczy w egzaminie (instruktor ma prawo wziąć udział w egzaminie swoich kursantów),

– doraźnie,  w celu wyjaśnienia przykładowo nieścisłości organizacyjnych.

 Jak widzicie, zadania WORDU kierowane zarówno do nas jak i kursantów opierają się po prostu na kontakcie z drugim człowiekiem.   Nie od dziś, kształtowanie relacji publicznie działającego podmiotu z otoczeniem to konieczność. Dbałość o wizerunek, relacje, kontakty z otoczeniem jest bardzo ważna. Tymczasem, wystarczy wyszukać w google frazę „wordy na śląsku” i zobaczyć średnią ocen poszczególnych wordów.   

Nie chcemy demonizować i przedstawiać WORD w najgorszych barwach. Niejednokrotnie zostaliśmy obsłużeni bardzo dobrze,  ale pamiętamy i takie sytuacje, które niepotrzebnie bywały utrudnianie.  Oczywiście, nie było to spowodowane przez panie pracujące w okienku, a raczej przez zasady, jakie dany WORD u siebie wyznaje. Znamy WORDY w Polsce, które wychodzą poza zakres swoich podstawowych obowiązków. Nie mamy tutaj na myśli procesów administracyjnych (och, to odrębny i znacznie bardziej skomplikowany problem), a tylko i wyłącznie kształtowanie pozytywych relacji i wizerunku w oczach interesariuszy (w tym przypadku kursnatów i szkół jazdy).

Pomyśleliśmy, że to nie my jako szkoła jazdy i wy jako kursanci powinniście starać się o względy obsługi WORDU a WORD powinien dbać o komfotowe poczucie własnych interesariuszy. Tym bardziej, że samo miejsce kojarzy się ze stresem, frustracją i obawą o zdany egzamin państwowy.

Wyobrażamy sobie WORD naszych marzeń i chcemy się podzielić z Wami naszą snutą wizją. Według nas przyjazny WORD to taki w którym…

  • Obsługa WORDU nie traktuje swoich odbiorców jako podmiotu, który dokłada niepotrzebnie pracy
  • Obsługa WORDU jest miła, uprzejma i pomocna w stosunku do odbiorcy
  • Kursanci są doinformowani na każdym poziomie i formie komunikacji
  • W poczekalni przez głosniki snuje się chilloutowa muzyka, która uspokaja zestresowanych ludzi przed egzaminem. Dotychczas spotkaliśmy się z „grobową ciszą” i odgłosem radości na przemian ze szlochaniem i płaczem
  • Instruktorzy, którzy podstawiają samochód na egzamin albo w nim uczestniczą są mile widziani przez egzaminatorów i obsługę WORDU. Nie są traktowani jak „gorszy sort” i nie spotkają się z pytaniem „po co pan tutaj jest?”
  • Dbanie o dobre relacje między egzaminatorami a instruktorami szkół jazdy. Pracujemy dla siebie, także warto od czasu do czasu organizować wspólne spotkania w celu wymiany zdań, poglądów na temat egzaminowania.

Naszym zdaniem, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Jastrzębiu-Zdroju niewiele brakuje do stania się przyjaznym miejscem dla instruktorów, zainteresowanych egzaminem oraz egzaminowanych ale według naszej wizji przyjaznego WORDU kilka rzeczy wymaga usprawnienia…

Co myślicie o naszej wizji przyjaznego WORDU?

Czy można zrobić prawko w czasie pandemii koronawirusa?

Dziesiąty marca był dla nas szokującym dniem. Nagle okazało się, że musimy zamknąć szkołę na dwa tygodnie. Dzisiaj, po 41 dniach(!) siedzenia w domu wracamy do pracy, mimo że liczba zachorowań rośnie. Nikt nie wie, ile jeszcze Świat będzie stał na głowie, dlatego naszym zdaniem najrozsądniej jest zaakceptować obecną sytuację i zachowując możliwe środki ostrożności  wrócić do pracy, do życia, do robienia kursu na prawko…

Odbieramy dużo telefonów z zapytaniem: “Czy mogę zapisać się na kurs w czasie pandemii koronawirusa?”

Odpowiadamy: “Tak! Jest to obecnie trochę utrudnione, ale z odrobiną samozaparcia – możliwe”. 

Po pierwsze 

Musisz posiadać orzeczenie lekarskie i aktualne zdjęcie.

O ile ze zdjęciem nie będziesz mieć problemu (studia fotograficzne są otwarte), to ze zdobyciem orzeczenia lekarskiego może nie być już tak łatwo. 

Badanie na prawo jazdy przeprowadzane jest w przychodni, a  jak zapewne wiesz funkcjonowanie przychodni jest ograniczone do tele- porady. Zadzwoniliśmy do zaprzyjaźnionej Pani doktor i dowiedzieliśmy się, że w „wyjątkowych sytuacjach” może wykonać takie badanie dla naszych kursantów. Szczegóły podamy Ci telefonicznie. Wystarczy, że do nas zadzwonisz.

Po drugie 

Profil Kandydatka na Kierowcę (PKK) to dokument o który musisz ubiegać się w Urzędzie Miasta. Musisz, bo nie mając wyrobionego PKK nie możesz zapisać się na kurs. W czasie pandemii praca Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju jest zredukowana do minimum dlatego obecnie są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie PKK:

1. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat jedynym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku w domu i wrzucenie go do wrzutni, która stoi w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój w celu rozpatrzenia (tutaj możesz pobrać wniosek: https://tiny.pl/7x3qt ).

Niestety, wniosek zostanie rozpatrzony dopiero wtedy, gdy Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju wznowi swoje standardowe godziny pracy. Nie mamy bladego pojecia dlaczego nie mogą rozpatrzonego Profilu na Kierowcę wysłać mailem albo pocztą (jak twierdzą Panie z UM, przepisy tego nie regulują – PKK może wpaść w niepowołane ręce).

2. Jeśli masz ukończone 18 lat to jesteś w lepszym położeniu 🙂 Możesz złożyć wniosek o wydanie PKK przez Profil Zaufany. Poniżej instrukcja jak to zrobić, krok po kroku.

Więcej informacji dla Ciebie, jeśli chcesz złożyć wniosek PKK przez internet jest tutaj: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/zlozenie-wniosku-elektronicznego.html

Po trzecie: 

Jesteś zwycięzcą! Masz Profil Kandydata na Kierowcę, a w czasie pandemii jak widać  to nie lada wyczyn… Na tym etapie możesz oficjalnie rozpocząć kurs na prawko. Zadzwoń albo napisz do nas, by dogadać szczegóły.

Po czwarte – Jak przebiega kurs w 4 Kółkach w czasie wirusa?

Biorąc pod uwagę zalecenia i środki ostrożności część teoretyczna kursu przeprowadzana jest w formie multimedialnej za pomocą e-learningu, a jego wsparciem są wykłady online w formie transmisji na żywo. 

Każdy z naszych kursantów otrzyma w cenie dostęp do e-learningu oraz link do naszej wirtualnej sali wykładowej (wykłady przeprowadzane są na żywo we wtorki i czwartki o godzinie 16:00). Po odbyciu e-learningu, możesz zacząć jeździć. Jazdy umawiane są indywidualne, przez kontakt telefoniczny.

Prosimy, aby na jazdy przychodzić w maseczce. 

Po piąte, jeśli masz jakiekolwiek pytania uderzaj do nas śmiało! Możesz zadzwonić (531 529 397), napisać w wiadomości na facebooku czy instagramie albo wysłać e-mail na biuro@4-kolka.plJesteśmy do Waszej dyspozycji 24h.

Trzymaj się zdrowo i rób prawko 🙂

Obalamy plotki o 4 kółkach!

Język lata jak łopata 

Plotka, to negatywne i złośliwe obmawianie nieobecnych osób, ale mimo to ludzie lubią plotkować i wszyscy nie raz plotkowaliśmy.  Mówi się, że w każdej plotce jest ziarenko prawdy i coś w tym jest. Mimo wszystko, trzeba pamiętać, że plotkowanie to rozpowszechnianie niepotwierdzonych informacji i jeśli nie wyjaśnimy ploteczki u źródła, to nigdy nie dowiemy się całej prawdy.  

Jedna plotka może w kilka dni nabrać prędkości światła i mieć ogromny zasięg, a to już może odbić się niemałym echem na podmiocie albo spowodować niemiłosierne swędzenie języka czy ucha. 😊 Nas właśnie ostatnio coś często swędzi język, dlatego szczerze (z ręką na sercu!) odpowiemy na te szepty usłyszane mimochodem.  

 PLOTKA NR 1: Długie kolejki na jazdy 

Niektóre osoby są teraz oburzone, bo po doświadczeniach stwierdzą, że to fakt, a nie żadna tam plota! Ale spokojnie… już tłumaczymy, dlaczego się z nimi nie zgadzamy. 

Latem wszystkie szkoły jazdy mają zdecydowanie większą ilość kursantów, w porównaniu do sezonu jesień/zima. Na dowód tego, że nie kłamiemy możecie na stronie internetowej Urzędu Miasta przeanalizować statystyki każdej szkoły jazdy na terenie Jastrzębia. W związku z tym, w lato – a i owszem – czas oczekiwania na jazdy to około 2 tygodnie, ale ten intensywny “sezon na prawko” trwa max 5 miesięcy! Obecnie, pierwsze jazdy planowane są w przeciągu tygodnia, po zakończeniu części teoretycznej.

Co roku, każdego lata mamy bardzo dużo kursantów i tutaj pewnie zadacie pytanie: Dlaczego na ten newralgiczny czas nie zatrudnimy instruktora? 

Nie chcemy tego robić, tylko po to, aby szybko zejść z kolejki i tym samym traktować kursanta, niczym produkt na taśmie produkcyjnej. Zawód instruktora nauki jazdy jest specyficzny i uwierzcie nam, bardzo ciężko znaleźć odpowiednią osobę do tej pracy. Pisząc “odpowiednią” mamy na myśli zaangażowaną, komunikatywną, wyluzowaną i po prostu uwielbiającą swoją pracę. Wolimy, żeby kursanci troszkę dłużej poczekali na jazdy, ale za to mamy pewność,  
że nasi instruktorzy będą starać się sprostać waszym oczekiwaniom.  

W sezonie letnim, zawsze informujemy kursantów o czasie oczekiwania  
na jazdy i najmilej jest wtedy, gdy słyszmy od nich, że wiedzą o tym, ale mimo to poczekają, bo są pewni, że tego nie pożałują. W takich chwilach, serce nam rośnie i cieszymy się, że nie ulegamy presji związanej z kolejkami. Tak czy inaczej, warto zauważyć pewną zależność😊. To tak, jak wybieramy restaurację w nieznanym mieście- im więcej ludzi w środku, tym większe prawdopodobieństwo, że zjemy smacznie… Zgadzacie się? 

PLOTKA NR 2: Usuwamy nieprzychylne opinie  

Też niedowierzamy, że przez te kilka dobrych lat wpadły nam może z dwie, czy trzy nieprzychylne opinie, ale naprawdę nie usunęliśmy żadnej opinii i żadnego komentarza.  

Wiemy, że takie działanie nie służy niczemu dobremu i mija się z celem, bo dobitnie wpływa na podważenie wiarygodności firmy. Poza tym uważamy, że negatywny, ale konstruktywny komentarz nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – może nam pomóc usprawnić funkcjonowanie 4Kółek, pokazując, gdzie coś „nie działa” i nad czym musimy popracować. A to są – trzeba przyznać, bezcenne uwagi i lekcje, które uczą najlepiej.  

Pamiętajcie, że prawidłowe działanie firmy jest możliwie tylko i wyłącznie dzięki pracownikom. Naszemu zespołowi nieraz podwinęła się noga, jak każdemu człowiekowi i wtedy zawsze przyznajemy się do błędu. Dziękujemy, że negatywny feedback zgłaszacie nam osobiście. Tylko dlatego możemy od razu rozwiązać problem, a dzięki temu unikamy złych opinii w Internecie.  

PLOTKA NR 3: Szkolimy hurtowo  

Nigdy w życiu!  

Naszym głównym celem jest wyszkolenie kursanta na samodzielnego  
i odpowiedzialnego kierowcę, który poradzi sobie w każdych warunkach.  

Fakt, nie jesteśmy szkołą, która odsyła na egzamin 10 osób na kwartał. Kursantów mamy dużo, a czasem nawet bardzo dużo. Natomiast dajemy z siebie wszystko, aby każdy z kursantów został potraktowany indywidualnie od momentu zapisania się na kurs w 4 Kółkach, aż do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Staramy się utrzymywać stały kontakt z naszymi absolwentami. Lubimy wiedzieć, co u nich i jak sobie radzą na drodze, a w trudnych i wątpliwych zdarzeniach drogowych, zawsze mogą liczyć na dobrą radę, wyjaśnienie i wskazówki.  

Naszym kursantom dajemy możliwość samodzielnego wyboru instruktora prowadzącego, jak również jego zmiany w każdym momencie trwania części praktycznej kursu. Nie chcemy narzucać odgórnie instruktora prowadzącego, ponieważ to jednak minimum 30 godzin wspólnie spędzonego czasu. Nie robimy żadnych problemów ani nie dociekamy uzasadnienia, w momencie, gdy kursant prosi o zmianę instruktora. 

Cztery dni w tygodniu, instruktor pełni godzinny dyżur przed rozpoczęciem wykładów. Jest to czas dla kursantów – mogą poprosić o indywidualne wyjaśnienie niezrozumiałego zagadnienia, zarówno w sferze przepisów ruchu drogowego, jak i formalności.  

Zespół 4 Kółek dba o dobre i długotrwale relacje z kursantami, a przebieg nauki oraz metody nauczania są dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dowodem tego jest wysoka zdawalność za pierwszym razem i pozytywny feedback.  

PLOTKA NR 4: Mamy rozklekotane samochody

We flocie 4 Kółek mamy osiem samochodów. W tym dwie Skody Fabie zakupione w salonie w 2019 r.  

W szkołach jazdy charakterystyczne jest to, że samochody całe dnie jeżdżą, więc to normalne, że mają wysokie przebiegi. Niemniej jednak nasze samochody są serwisowane na bieżąco. Jeśli zdarzy się “po drodze” jakaś usterka uniemożliwiająca dalsze szkolenie, instruktor niezwłocznie zmienia samochód do nauki jazdy. 

Nie oszukujmy się, tylko w szkółkach, które “raczkują”, kursant może mieć przyjemność jazdy wyłącznie nowym samochodem (o ile szkoła jazdy taki zakupi). Na początku kariery każdego ośrodka, kursantów jest zazwyczaj niewiele i skutkiem tego samochód nie jest tak bardzo eksploatowany.  Przez 9 lat naszej działalności, jeszcze nie spotkaliśmy się ze szkołą jazdy, która co trzy lata wymienia wszystkie samochody na nowe. Jest to wręcz nierealna inwestycja. 

Musicie wiedzieć, że samochody WORD-owskie, którymi zdaje się egzaminy państwowe NIE SĄ NOWE. W nich przebiegi są równie duże, a zużycie jeszcze większe ze względu na ilość zdających.

W 4 Kółkach, kursanci mają możliwość zdawania egzaminu państwowego naszym samochodem, czyli tym którym uczyli się podczas części praktycznej trwania kursu. Na życzenie kursanta instruktor prowadzący, może wziąć udział w egzaminie. Musimy przyznać, że mamy dużo chętnych kursantów, którzy korzystają z tej alternatywy, więc chyba nie najgorzej z tymi naszymi autami; ). 

Jeśli macie w zanadrzu jeszcze jakieś ploteczki, które powstrzymują was przed podjęciem decyzji robienia kursu w 4 Kółkach albo po prostu, chcielibyście rozwiać swoje wątpliwości, to koniecznie napiszcie o nich w komentarzach. Spróbujemy odpowiedzieć na każdy, bo cenimy sobie szczerość!